| Part Number | 5-146257-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 230520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146257-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146257-6 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Dimensions | 14.83 x 4.88 x 8.13 mm |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin|Tin |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 4.88 mm |
| Product Height | 8.13 mm |
| Product Length | 14.83 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146257-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009481104.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multiple Interlock Connector RCP 13 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 171362-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705530006.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 40 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERF8-020-01-L-D-RA-L-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10130664-3D0050LF WIPOWA STORAGE BUSB - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84520-102LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299145.pdf |
|
Kyocera | Conn Board to Board PL 30 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 145857030201829+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428194213.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 0015913164.pdf |