| Part Number | 5-146277-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 364760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146277-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146277-3 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Type | Unshrouded Header |
| Maximum Current Rating | 3/Contact |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Rows | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 7.21 x 2.34 x 10.37 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Depth | 2.34 mm |
| Product Height | 10.37 mm |
| Product Length | 7.21 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146277-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22051122.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0532611271.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67996-108HLF.pdf |
|
Amphenol | AHL842-816-4032-435 PROTECTED HEADERS TH Download PDF datasheet for 842-816-4032-435.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1473567-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2232554-2.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR P5K 0.5 mm pitch Download PDF datasheet for AXK570147YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039281143.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68691-210HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 3-1470209-3.pdf |