| Part Number | TSW-102-08-G-S |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 265230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSW-102-08-G-S |
| Datasheet download |
| Part Number | TSW-102-08-G-S |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Gold |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Product Dimensions | 5.08 x 2.54 x 8.38 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 5.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSW-102-08-G-S |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292161-3.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 719790204.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500402.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F40347YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0907793002.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 57202-G52-03LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146280-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector SKT 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 66902-214LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658525-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 24 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F24547YG.pdf |