| Part Number | 5-146850-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 764820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 2.54mm Solder ST Thru-Hole Reel |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146850-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146850-1 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Product Dimensions | 2.34 x 8.38 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Tin-Lead |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 2.34 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146850-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | 5.0PITCH 2PIN HEADER - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-1761603-9.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-306LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299203.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 15 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for RSM-115-02-L-S.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 34 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-034LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK600337YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878310641.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch SIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, tin, 4 contacts Download PDF datasheet for M20-9990446.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXF5A2012.pdf |