| Part Number | 5-147384-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 746640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 40 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-147384-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-147384-4 |
|---|---|
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 29.87 x 4.83 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Housing Color | Black |
| Product Height | 4.83 mm |
| Product Length | 29.87 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-147384-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5146893-1.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0539160208.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917781-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 171856-1008.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3428-6202RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 11 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 4-644615-1.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0541500878.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 30 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-230LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5177984-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146254-7.pdf |