| Part Number | 5-175638-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 699270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Fine Pitch Connector HDR 20 POS 1.25mm Solder ST SMD Reel |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-175638-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-175638-0 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 1.25 mm |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 245 |
| Operating Temperature | -30 to 105 °C |
| Contact Plating | Pre-Tin |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Replacement Part Number | PART-5-175638-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F10547YG.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for CLP-110-02-F-D-K-TR.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 50 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERF8-025-01-L-D-RA-L-TR.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board PL 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 14 5087 020925829+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026644050.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5177986-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector RCP 20 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 174055-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 2-1971906-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878333020.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 353631260.pdf |