| Part Number | 5-2271110-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 117570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Circular M 8 POS Crimp ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-2271110-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-2271110-2 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Brass |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Maximum Voltage Rating | 60 V |
| Lead Finish | Gold |
| Mounting | Cable Mount |
| Contacts Classification | 4Signal |
| Maximum Current Rating | 2 A |
| Strain Relief | No |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Plating | Copper|Tin|Zinc |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Type | Circular |
| Contact Gender | M |
| Gender | M |
| Package Dimensions | 20.2 x 60 mm |
| Drawing_URL | http://www.te.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=showdoc&DocId=Customer+Drawing%7F1877384%7FD%7Fpdf%7FEnglish%7FENG_CD_1877384_D_1877384-c_drw.pdf |
| Product Diameter | 20.2 mm |
| Product Length | 60 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-2271110-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 128 POS ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35SA.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JG35PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JG35PN-LC.pdf |
|
Molex | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold Download PDF datasheet for 73403-6804.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 48 POS Crimp ST Cable Mount 48 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for ZPF000000000013839.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 11 POS Crimp ST Jam Nut 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS 74-19-2 PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 39 POS Crimp ST Flange Mount 39 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG39PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 41 POS Crimp ST Cable Mount 41 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WG41SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 79 POS Crimp ST Flange Mount 79 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MC35PA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn CPC PIN 4 POS Crimp ST Panel Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 208130-1.pdf |