| Part Number | 73403-6801 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 682410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 73403-6801 |
| Datasheet download |
| Part Number | 73403-6801 |
|---|---|
| Operating Frequency | 0 to 6 GHz |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Gender | F |
| Contact Material | Phosphor Bronze|Brass |
| Impedance | 50 Ohm |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold |
| Package Dimensions | 7.5 x 20.88 x 10.55 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Type | FAKRA SMB |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Terminate To | PCB |
| Product Depth | 20.88 mm |
| Product Height | 10.55 mm |
| Product Length | 7.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-73403-6801 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 6 POS Crimp ST Box Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 951-02R10-6P50.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 39 POS Crimp ST Jam Nut 39 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS24F21-39PN.pdf |
|
Molex | Conn Circular F 8 POS Solder ST Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120341-0150.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 7 POS Screw ST Panel Mount 7 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1-293774-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26JC35SN.pdf |
|
Amphenol | Conn Subminiature Cylindrical SKT 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS27473T8B98S.pdf |
|
TE Connectivity | CONN D38999 CIRC PIN 19 POS CRMP ST JAM NUT 19TERM Download PDF datasheet for D38999 24FJ19PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular SKT 41 POS Crimp ST Flange Mount 41 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W20-41S.pdf |
|
Molex | Conn M12 Circular F 8 POS Solder ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1202440002.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Sensor Connector F 4 POS Solder Cup ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1838274-2.pdf |