| Part Number | D38999 26WG35SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 569400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 79 POS Crimp ST Cable Mount 79 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26WG35SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26WG35SN |
|---|---|
| Contact Gender | SKT |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Size / Insert Arrangement | 21-35 |
| Gender | PL |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Contacts | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Drawing_URL | |
| Termination Method | Crimp |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Contacts Classification | 79Signal |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Product Diameter | 41.68 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26WG35SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-18-8PB(SC).pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-14-57SA(25).pdf |
|
Molex | Conn M12 Circular M 12 POS Solder ST Panel Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120143-0031.pdf |
|
Bulgin | CIRCULAR IP68, 9, PCB, 5 A, 150 VAC VDC - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FH35PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-14-57PA(SC).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 13 POS Crimp ST Flange Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MB35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN SKT 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749181-1.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JG39PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JG39PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 32 POS Solder ST Jam Nut 32 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS24W19-32UN.pdf |