| Part Number | D38999 20FB98PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 321130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 6 POS ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20FB98PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20FB98PN |
|---|---|
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 31.5 x 26.2 x 26.2 mm |
| Mounting | Flange Mount |
| Number of Terminals | 30 |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Operating Temperature | -65 to 200 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Shell Size / Insert Arrangement | 11-98 |
| Contact Gender | PIN |
| Contacts Classification | 6Signal |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 26.2 mm |
| Product Height | 26.2 mm |
| Product Length | 31.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20FB98PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | CIRCULAR CONNECTORS Download PDF datasheet for D38999 20MJ35PA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 12 POS Crimp ST Jam Nut 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS74-19-12PN.pdf |
|
Aavid Thermalloy | WASHERS FLAT 3.3MM 6.95MM 1.57MM - |
|
Molex | Conn Circular SKT 8 POS Solder ST Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120341-0075.pdf |
|
TE Connectivity | Conn, Circular, Sq Flange Mount, Hermetic, Shell Size 24, 61 Terminal, Male Download PDF datasheet for FDBA 50H 24-61 PW-K-C276.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 128 POS Crimp ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35PB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Jam Nut 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FD18PN.pdf |
|
Amphenol | BYD#10260514-00 - |
|
CA3100E18-1S-B-F80-05-A176-A232 ITT Interconnect Solutions |
CANCA3100E18-1S-B-F80-05-A176-A232 CONN Download PDF datasheet for CA3100E18-1S-B-F80-05-A176-A232.pdf |
|
TE Connectivity | CONN D38999 CIRC PIN 6 POS CRMP ST CBL MNT 6TERM Download PDF datasheet for D38999 26JA35PN-LC.pdf |