| Part Number | D38999 26WG41SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 589740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 41 POS Crimp ST Cable Mount 41 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26WG41SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26WG41SN |
|---|---|
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting | Cable Mount |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Number of Terminals | 30 |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Gender | PL |
| Contacts Classification | 41Signal |
| Strain Relief | No |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Contact Gender | SKT |
| Shell Size / Insert Arrangement | 21-41 |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Termination Method | Crimp |
| Product Diameter | 41.68 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26WG41SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Jam Nut 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FD18PN.pdf |
|
Elektron Technology | Conn Buccaneer PIN 25 POS Solder ST Panel Mount 25 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PX0707 P 25.pdf |
|
Switchcraft | Conn Industrial Circular M 5 POS Solder Cup ST Panel Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for EN3P5MPX.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 79 POS Crimp ST Flange Mount 79 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG35PN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JG35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 13 POS Crimp ST Cable Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26JB35SA.pdf |
|
TE Connectivity | CONN MIL-DTL-26482 CIRC SKT 12 POS CRMP ST CBL MNT 12TERM Download PDF datasheet for MS3476W14-12S-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 79 POS Crimp ST Cable Mount 79 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WG35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 19 POS Crimp ST Flange Mount 19 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W14-19P.pdf |
|
TE Connectivity | CONN D38999 CIRC PIN 56 POS CRMP ST CBL MNT 56TERM Download PDF datasheet for D38999 26JJ4PA.pdf |