| Part Number | DTS26F23-68PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 803280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN Crimp ST Cable Mount -888 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DTS26F23-68PN |
| Datasheet download |
| Part Number | DTS26F23-68PN |
|---|---|
| Strain Relief | No |
| Operating Temperature | -65 to 200 °C |
| Contact Plating | Gold |
| Shell Size / Insert Arrangement | 23-68 |
| Contact Gender | PIN |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 44.9 x 31 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Lead Finish | Gold |
| Mounting | Cable Mount |
| Rad Hard | No |
| Gender | PL |
| Product Diameter | 44.9 mm |
| Product Length | 31 mm |
| Replacement Part Number | PART-DTS26F23-68PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | PIN CONTACT BYD#11140593-00 - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Flange Mount 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WD18PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MC35PN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JB5PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JB5PN-LC.pdf |
|
Amphenol | QSFP TO 4X SFP+ PASSIVE COPPER SPLITTER 2 METER CABLE - |
|
TE Connectivity | Conn Circular F 8 POS ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 2102352-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 11 POS Crimp ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WF11PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 6 POS Crimp ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FA35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 128 POS Crimp ST Flange Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FJ35PN.pdf |
|
Amphenol | CONN 26482 CIRC PIN 8 POS SLDR ST BOX MT Download PDF datasheet for PT02E-12-8P.pdf |