| Part Number | D38999 26ME26SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 284150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 26 POS Crimp ST Cable Mount 26 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26ME26SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26ME26SN |
|---|---|
| Gender | PL |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Contacts | 30 |
| Rad Hard | No |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 33.17 mm |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Contact Gender | SKT |
| Strain Relief | No |
| Body Orientation | Straight |
| Shell Size / Insert Arrangement | 17-26 |
| Termination Method | Crimp |
| Contacts Classification | 26Signal |
| Product Diameter | 35.71 mm |
| Product Length | 33.17 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26ME26SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JC35PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JC35PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT26JE35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
Amphenol | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 6 POS Crimp ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WA35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 10 POS Crimp ST Flange Mount 10 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W12-10P.pdf |
|
Molex | Conn M12 Circular F 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 130299-0100.pdf |
|
Molex | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold Download PDF datasheet for 73403-6802.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 26 POS Crimp ST Cable Mount 26 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26ME26SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 11 POS Crimp ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WF11PN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JH35PA-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JH35PA-LC.pdf |
|
Amphenol | HVCONNECTOR MALE - |