| Part Number | PX0413 03P PC |
|---|---|
| Manufacturer | Bulgin |
| Quantity in stock | 583380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | PCB REAR PANEL MOUNTING CONNECTOR - 3 PO |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PX0413 03P PC |
| Datasheet download |
| Part Number | PX0413 03P PC |
|---|---|
| Type | Buccaneer |
| Rad Hard | No |
| Number of Contacts | 3 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Family | 400 |
| Operating Temperature | -40 to 80 °C |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Plating | Gold |
| Contacts Classification | 3Signal |
| Maximum Current Rating | 8 A |
| Contact Gender | PIN |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Number of Terminals | 3 |
| Lead Free | Yes |
| Strain Relief | No |
| Maximum Voltage Rating | 250|250 Vdc|Vac |
| Gender | RCP |
| Product Diameter | 22.23 mm |
| Product Length | 24.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-PX0413 03P PC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106D-20-91PB(70)(005).pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 20JF35PN-LC CONN RCPT ELEC WAL Download PDF datasheet for D38999 20JF35PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JA35SA-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JA35SA-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 61 POS Crimp ST Flange Mount 61 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FJ61PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-14-57SA(25).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 8 POS ST Flange Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WC08PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MH35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 13 POS Crimp ST Cable Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FB35PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-14-57PB(SC).pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JB35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |