| Part Number | D38999 26FH35SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 628520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26FH35SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26FH35SN |
|---|---|
| Shell Size / Insert Arrangement | 23-35 |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Termination Method | Crimp |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Contact Gender | SKT |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | PL |
| Number of Terminals | 30 |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Ports | 1 |
| Contacts Classification | 100Signal |
| Number of Contacts | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Drawing_URL | |
| Product Diameter | 44.9 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26FH35SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn M12 Circular M 5 POS ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 0848549318.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 79 POS Crimp ST Cable Mount 79 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MG35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 7 POS ST Panel Mount 7 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 293773-1.pdf |
|
Amphenol | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 12 POS Solder ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PT06E1412PSR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shielded Circular DIN F 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5212047-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20ME35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 128 POS Crimp ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MJ35SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 55 POS Crimp ST Jam Nut 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FE35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 128 POS Crimp ST Flange Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MJ35SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 13 POS Crimp ST Jam Nut 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FB35SN.pdf |