| Part Number | DBAS 76-27-0 PN 090 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 822030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Circular PIN 27 POS Crimp ST Cable Mount 27 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DBAS 76-27-0 PN 090 |
| Datasheet download |
| Part Number | DBAS 76-27-0 PN 090 |
|---|---|
| Type | |
| Number of Contacts | |
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Terminals | |
| Number of Ports | |
| Rad Hard | No |
| Maximum Current Rating | |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Cable Mount |
| Operating Temperature | -55 to 200 °C |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Contacts Classification | 27Signal |
| Gender | PL |
| Package Dimensions | 36.10 x 38.35 mm |
| Contact Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Crimp |
| Strain Relief | No |
| Shell Size / Insert Arrangement | 27-0 |
| Product Diameter | 36.10 mm |
| Product Length | 38.35 mm |
| Replacement Part Number | PART-DBAS 76-27-0 PN 090 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Circular PIN 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for BD-03BFFA-LL7001.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 128 POS Crimp ST Flange Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FJ35PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-14-57SE(25).pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT26JE35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 11 POS Crimp ST Jam Nut 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FG11PN.pdf |
|
Molex | Conn Circular M 17 POS Solder Cup ST Cable Mount 17 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 172890-1710.pdf |
|
Amphenol | GASKET, FLAT ELECTRICAL CONN - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Flange Mount 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WD18PN.pdf |
|
Molex | Conn Circular PIN 8 POS Crimp ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120234-0007.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JC35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |