| Part Number | D38999 24WC35PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 191750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Jam Nut 22 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 24WC35PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 24WC35PN |
|---|---|
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Contact Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Contacts Classification | 22Signal |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Crimp |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Shell Size / Insert Arrangement | 13-35 |
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 30 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Jam Nut |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Product Dimensions | 34.64 mm |
| Product Diameter | 38.37 mm |
| Product Length | 34.64 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 24WC35PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-20-91SB(SC)(005).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 5 POS Crimp ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WD5PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 61 POS Crimp ST Flange Mount 61 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W24-61P.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JC35PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JC35PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | AMPMS3424E61-42SX-LC CIRCULAR MIL SPEC C - |
|
TE Connectivity | CONN D38999 CIRC SKT 6 POS CRMP ST CBL MNT 6TERM Download PDF datasheet for D38999 26JA35SN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 66 POS Crimp ST Flange Mount 66 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WF35PN.pdf |
|
Molex | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold Download PDF datasheet for 73403-6804.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-18-8PA(SC).pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JB35SN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JB35SN-LC.pdf |