| Part Number | PX0707 S 25 |
|---|---|
| Manufacturer | Elektron Technology |
| Quantity in stock | 317990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | CONN RCPT 25POS PNL MNT PCB SKT |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PX0707 S 25 |
| Datasheet download |
| Part Number | PX0707 S 25 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Number of Terminals | 25 |
| Number of Contacts | 25 |
| Contact Gender | SKT |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Panel Mount |
| Operating Temperature | -20 to 70 °C |
| Contacts Classification | 25Signal |
| Strain Relief | No |
| Type | Circular |
| Family | PX0707 |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | 50|50 Vdc|Vac |
| Lead Free | Yes |
| Number of Ports | 1 |
| Product Diameter | 45 mm |
| Replacement Part Number | PART-PX0707 S 25 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FE35SB.pdf |
|
Molex | Conn Circular SKT 8 POS Crimp ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120233-0006.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-18-8PA(SC).pdf |
|
TE Connectivity | CONN D38999 CIRC SKT 61 POS CRMP ST JAM NUT 61TERM Download PDF datasheet for D38999 24FJ61SN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPDBAS78-19-0PNA5619 PLUG WITH HEAVY DUTY - |
|
Amphenol | Conn Circular M 4 POS Screw ST Panel Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for C016 20C003 100 12.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JH35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular SKT 19 POS Crimp ST Flange Mount 19 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W14-19S.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Sensor Connector F 4 POS Solder Cup ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1838274-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Cable Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WE35PN.pdf |