| Part Number | DTS20W23-35MA |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 478480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 100 POS Solder ST Flange Mount 100 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DTS20W23-35MA |
| Datasheet download |
| Part Number | DTS20W23-35MA |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Contact Gender | SKT |
| Shell Size / Insert Arrangement | 23-35 |
| Body Orientation | Straight |
| Pin Count | 100 |
| Strain Relief | No |
| Gender | RCP |
| Contact Plating | Gold |
| Contacts Classification | 100Signal |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Product Dimensions | 42.9 x 31.5 x 42.9 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Flange Mount |
| Product Depth | 31.5 mm |
| Product Height | 42.9 mm |
| Product Length | 42.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-DTS20W23-35MA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Flange Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MC35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 8 POS Crimp ST Flange Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 2102343-1.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106D-20-91PB(70)(005).pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN RCP 6 POS Solder RA Thru-Hole 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749180-1.pdf |
|
Switchcraft | Conn Circular M 8 POS Solder ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for EN3P8MPX.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 66 POS Crimp ST Cable Mount 66 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MF35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WA35SN.pdf |
|
ITT Interconnect Solutions | Conn MIL-C-5015 Circular SKT 2 POS Solder ST Cable Mount 2 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for CA06R10SL-4S-A206.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN RCP 6 POS Solder RA Thru-Hole 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749266-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 4 POS Crimp ST Flange Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W14-4P.pdf |