| Part Number | D38999 20MG35PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 687450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 79 POS Crimp ST Flange Mount 79 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20MG35PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20MG35PN |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Strain Relief | No |
| Mounting | Flange Mount |
| Product Dimensions | 31.5 x 39.7 x 39.7 mm |
| Operating Temperature | -65 to 200 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Shell Size / Insert Arrangement | 21-35 |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Terminals | 30 |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Contact Gender | PIN |
| Contacts Classification | 79Signal |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 39.7 mm |
| Product Height | 39.7 mm |
| Product Length | 31.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20MG35PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | AMPYACT20JB35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 26 POS Crimp ST Cable Mount 26 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FE26SN.pdf |
|
Amphenol | - - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MC35PN.pdf |
|
ITT Interconnect Solutions | Conn MIL-C-5015 Circular PIN 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for CA3106E16-10P-B-F80.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS Crimp ST Cable Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WF11SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 26 POS Crimp ST Cable Mount 26 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26ME26SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WE06PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Miniature Cylindrical SKT 8 POS Solder ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PT06E-12-8S.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 128 POS ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35SN.pdf |