| Part Number | MS3470W22-55P |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 532220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MS3470W22-55P |
| Datasheet download |
| Part Number | MS3470W22-55P |
|---|---|
| Product Dimensions | 37.15 x 39.95 x 39.95 mm |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Crimp |
| Shell Size / Insert Arrangement | 22-55 |
| Strain Relief | No |
| Contact Gender | PIN |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contacts Classification | 55Signal |
| Mounting | Flange Mount |
| Operating Temperature | -55 to 200 °C |
| Product Depth | 39.95 mm |
| Product Height | 39.95 mm |
| Product Length | 37.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-MS3470W22-55P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | CIRCULAR CONNECTORS Download PDF datasheet for D38999 20MC35SA.pdf |
|
Amphenol | Conn Miniature Cylindrical PIN 10 POS Solder ST Box Mount 10 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PT02E-12-10P.pdf |
|
TE Connectivity | CIRCULAR CONNECTORS Download PDF datasheet for D38999 20MA35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn M12 Circular PIN 8 POS Crimp ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5-2271111-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 66 POS Crimp ST Cable Mount 66 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS26F19-35PN.pdf |
|
Molex | Conn M12 Circular F 8 POS Solder ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1202440002.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 18 POS Crimp ST Jam Nut 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FD18SN.pdf |
|
Molex | Conn Circular M F F 5 5 5 Crimp Tee Style Cable Mount 15 Terminal 3 Port Download PDF datasheet for 120101-0001.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 8 POS ST Flange Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WC08SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular M 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS20W9-35PN-181.pdf |