| Part Number | D38999 26MC35PA |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 656730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26MC35PA |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26MC35PA |
|---|---|
| Shell Size / Insert Arrangement | 13-35 |
| Gender | PL |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Drawing_URL | |
| Contacts Classification | 22Signal |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 33.17 mm |
| Contact Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Crimp |
| Rad Hard | No |
| Product Diameter | 29.38 mm |
| Product Length | 33.17 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26MC35PA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn, Circular, Sq Flange Mount, Hermetic, Shell Size 24, 61 Terminal, Male Download PDF datasheet for FDBA 50H 24-61 PY-K-C276.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JJ29PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JJ29PN-LC.pdf |
|
Elektron Technology | CONN RCPT 25POS PNL MNT PCB SKT Download PDF datasheet for PX0707 S 25.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 8 POS Crimp ST Flange Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 2102343-1.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JA35SA-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JA35SA-LC.pdf |
|
Switchcraft | Conn Field Installable SKT 20 POS Solder Cup ST Cable Mount 20 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 13282-20SG-331.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MC35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26JC35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 4 POS Crimp ST Flange Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W14-4P.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 39 POS Crimp ST Jam Nut 39 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS24F21-39PN.pdf |