| Part Number | MC506E-N-13-4PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 382010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Circular PIN 4 Crimp ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC506E-N-13-4PN |
| Datasheet download |
| Part Number | MC506E-N-13-4PN |
|---|---|
| Shell Size / Insert Arrangement | 13-4 |
| Strain Relief | No |
| Contacts Classification | 4Signal |
| Package Dimensions | 29.34 x 40.86 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Gender | PIN |
| Termination Method | Crimp |
| Lead Finish | Nickel |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Contact Plating | Nickel |
| Gender | PL |
| Number of Ports | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Terminals | |
| Maximum Current Rating | |
| Number of Contacts | |
| Mounting | Cable Mount |
| Drawing_URL | |
| Type | |
| Rad Hard | No |
| Product Diameter | 29.34 mm |
| Product Length | 40.86 mm |
| Replacement Part Number | PART-MC506E-N-13-4PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-18-8SB(50).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 37 POS Crimp ST Flange Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WD35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 8 POS ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC08PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 12 POS Crimp ST Flange Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WD97SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 6 POS Crimp ST Box Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 951-02 R 10-6 S 50.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 61 POS Crimp ST Cable Mount 61 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ61PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shielded Miniature Circular DIN RCP 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749268-1.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-14-57SE(25).pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 20JB5SN-LC CONN RCPT ELEC WALL Download PDF datasheet for D38999 20JB5SN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS26F23-35PA.pdf |