| Part Number | MS3470W14-4P |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 737140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 4 POS Crimp ST Flange Mount 4 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MS3470W14-4P |
| Datasheet download |
| Part Number | MS3470W14-4P |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Shell Size / Insert Arrangement | 14-4 |
| Operating Temperature | -55 to 200 °C |
| Contact Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Crimp |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contacts Classification | 4Signal |
| Strain Relief | No |
| Product Dimensions | 35.65 x 28.95 x 28.95 mm |
| Mounting | Flange Mount |
| Product Depth | 28.95 mm |
| Product Height | 28.95 mm |
| Product Length | 35.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-MS3470W14-4P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Jam Nut 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24WC35PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-18-8SB(50).pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 9 POS Crimp ST Flange Mount 9 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for AHD10-9-1939P80.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 37 POS Solder ST Flange Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS20W15-35MN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 10 POS Crimp ST Flange Mount 10 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W12-10P.pdf |
|
TE Connectivity | CONN D38999 CIRC SKT 61 POS CRMP ST JAM NUT 61TERM Download PDF datasheet for D38999 24FJ61SN.pdf |
|
Amphenol | BYD#10260514-00 - |
|
Switchcraft | Conn Circular M 8 POS Solder ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for EN3P8MPX.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 66 POS Crimp ST Flange Mount 66 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WF35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 37 POS Crimp ST Cable Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MD35PN.pdf |