| Part Number | D38999 26WC98SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 240970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 10 POS Crimp ST Cable Mount 10 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26WC98SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26WC98SN |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Crimp |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Contact Gender | SKT |
| Maximum Voltage Rating | |
| Contacts Classification | 10Signal |
| Gender | PL |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Contacts | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Shell Size / Insert Arrangement | 13-98 |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Drawing_URL | |
| Product Diameter | 29.38 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26WC98SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Aavid Thermalloy | WASHERS FLAT 3.3MM 6.95MM 1.57MM - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 12 POS Crimp ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WD97PN.pdf |
|
Molex | Conn Circular PIN 8 POS Crimp ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120234-0007.pdf |
|
Molex | Conn Circular M 8 POS Solder Cup ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 173250-0810.pdf |
|
Amphenol | Conn MIL-C-26482 Circular SKT 18 POS Solder ST Cable Mount 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PT06E-14-18S.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 4 Crimp ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MC506E-N-13-4PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 41 POS Crimp ST Flange Mount 41 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W20-41P.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 13 POS Crimp ST Cable Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FB35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 7 POS Screw ST Cable Mount 7 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1-293722-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 19 POS Crimp ST Flange Mount 19 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FJ19PN.pdf |