| Part Number | D38999 20MB35SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 792340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 13 POS Crimp ST Flange Mount 13 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20MB35SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20MB35SN |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Contacts Classification | 13Signal |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Crimp |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Product Dimensions | 33.68 x 26.18 x 26.18 mm |
| Contact Gender | SKT |
| Mounting | Flange Mount |
| Strain Relief | No |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Maximum Voltage Rating | |
| Drawing_URL | |
| Shell Size / Insert Arrangement | 11-35 |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Product Depth | 26.18 mm |
| Product Height | 26.18 mm |
| Product Length | 33.68 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20MB35SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN SKT 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749181-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 128 POS ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Cable Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26ME35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WE35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 55 POS Solder ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS20W17-35MN.pdf |
|
Molex | Conn M12 Circular F 5 POS ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 0848549317.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WE06SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 37 POS Crimp ST Cable Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FD35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 8 POS ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC08SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WH35PB.pdf |