| Part Number | D38999 26MC35SA |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 812650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26MC35SA |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26MC35SA |
|---|---|
| Product Dimensions | 33.17 mm |
| Contacts Classification | 22Signal |
| Rad Hard | No |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Termination Method | Crimp |
| Contact Gender | SKT |
| Strain Relief | No |
| Shell Size / Insert Arrangement | 13-35 |
| Gender | PL |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Maximum Voltage Rating | |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Drawing_URL | |
| Product Diameter | 29.38 mm |
| Product Length | 33.17 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26MC35SA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Switchcraft | Conn Industrial Circular M 5 POS Solder Cup ST Panel Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for EN3P5MPX.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for BD-03BFFA-LL7001.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JH35PA-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JH35PA-LC.pdf |
|
TE Connectivity | CIRCULAR CONNECTORS Download PDF datasheet for D38999 20MF35SN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JG39PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JG39PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 55 POS Crimp ST Cable Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26ME35SN.pdf |
|
Amphenol | QSFP TO 4X SFP+ PASSIVE COPPER SPLITTER 3 METER CABLE - |
|
Amphenol | QSFP TO 4X SFP+ PASSIVE COPPER SPLITTER 2 METER CABLE - |
|
Amphenol | PIN CONTACT BYD#11140593-00 - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular SKT 19 POS Crimp ST Flange Mount 19 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W14-19S.pdf |