| Part Number | D38999 20MA35SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 747490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20MA35SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20MA35SN |
|---|---|
| Contact Gender | SKT |
| Maximum Voltage Rating | |
| Operating Temperature | -65 to 200 °C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Drawing_URL | |
| Mounting | Flange Mount |
| Strain Relief | No |
| Contacts Classification | 6Signal |
| Shell Size / Insert Arrangement | 9-35 |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Rad Hard | No |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 31.5 x 28.8 x 28.8 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Crimp |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Product Depth | 28.8 mm |
| Product Height | 28.8 mm |
| Product Length | 31.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20MA35SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Subminiature Cylindrical SKT 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS27473T8B98S.pdf |
|
TE Connectivity | CONN D38999 CIRC SKT 6 POS CRMP ST CBL MNT 6TERM Download PDF datasheet for D38999 26JA35SN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC35SN.pdf |
|
Amphenol | CONN BACK RECP 12R 60P V - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 66 POS ST Cable Mount 66 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WF35SN.pdf |
|
Molex | Conn M12 Circular M 12 POS Solder ST Panel Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120143-0031.pdf |
|
TE Connectivity | 070 MLC CAP ASSY 6P WITH SCREW - |
|
Amphenol | CBM06E-10-2S BYD#10238397-00 - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 55 POS Solder ST Jam Nut 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS24W17-35UN.pdf |
|
Molex | Conn Circular SKT 8 POS Solder ST Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120341-0075.pdf |