| Part Number | D38999 26WD97PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 775610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 12 POS Crimp ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26WD97PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26WD97PN |
|---|---|
| Contact Gender | PIN |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Crimp |
| Shell Size / Insert Arrangement | 15-97 |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Terminals | 30 |
| Gender | PL |
| Contacts Classification | (4/8)Signal |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Contacts | 30 |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Drawing_URL | |
| Product Diameter | 32.48 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26WD97PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 27 POS Crimp ST Cable Mount 27 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS 76-27-0 PN 090.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular M 13 POS Crimp ST Cable Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MB35PN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JA98SN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JA98SN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 4 POS Crimp ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC4SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 11 POS Crimp ST Jam Nut 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FG11PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN SKT 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749181-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Cable Mount 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FD18PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Subminiature Cylindrical PIN 22 POS Crimp ST Box Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS27508E12B35P.pdf |
|
TE Connectivity | CONN MIL-DTL-26482 CIRC SKT 5 POS CRMP ST CBL MNT 5TERM Download PDF datasheet for MS3476W14-5S-LC.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 20JJ35PN-LC CONN RCPT ELEC WAL Download PDF datasheet for D38999 20JJ35PN-LC.pdf |