| Part Number | FDBA 50H 24-61 PW-K-C276 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 891940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn, Circular, Sq Flange Mount, Hermetic, Shell Size 24, 61 Terminal, Male |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FDBA 50H 24-61 PW-K-C276 |
| Datasheet download |
| Part Number | FDBA 50H 24-61 PW-K-C276 |
|---|---|
| Shell Size / Insert Arrangement | 24-61 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Gender | M |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 200 °C |
| Mounting | Flange Mount |
| Product Dimensions | 43.15 x 27.95 x 43.15 |
| Contacts Classification | 61Signal |
| Termination Method | Solder |
| Strain Relief | No |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 27.95 mm |
| Product Height | 43.15 mm |
| Product Length | 43.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-FDBA 50H 24-61 PW-K-C276 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JA98SN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JA98SN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 12 POS Crimp ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS76-19-12SN059.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JD35PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JD35PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shielded Miniature Circular DIN RCP 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749268-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 37 POS Crimp ST Cable Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MD35PN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JG35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 18 POS Crimp ST Flange Mount 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WD18SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 4 POS Crimp ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3476W14-4P.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JE06PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 79 POS Crimp ST Cable Mount 79 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MG35PN.pdf |