| Part Number | D38999 24FA35SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 883910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Jam Nut 6 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 24FA35SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 24FA35SN |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Mounting | Jam Nut |
| Termination Method | Crimp |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Gender | SKT |
| Contacts Classification | 6Signal |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Shell Size / Insert Arrangement | 9-35 |
| Drawing_URL | |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Product Dimensions | 34.64 mm |
| Number of Contacts | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | |
| Product Diameter | 30.48 mm |
| Product Length | 34.64 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 24FA35SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Switchcraft | Conn Circular SKT 8 POS Solder Cup ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 6282-8SG-522.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 128 POS Solder ST Jam Nut 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS24W25-35 MN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular M 13 POS Crimp ST Cable Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MB35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn M12 Circular PIN 8 POS Crimp ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5-2271111-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 37 POS Crimp ST Cable Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WD35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 8 POS ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC08PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 100 POS Solder ST Flange Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS20W23-35MN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 20JF35PN-LC CONN RCPT ELEC WAL Download PDF datasheet for D38999 20JF35PN-LC.pdf |
|
ITT Interconnect Solutions | 045527-0267 KPT02E20-41P W 030-3142-002 Download PDF datasheet for KPT45527-267.pdf |
|
Amphenol | CONN BACK RECP 12R 60P V - |