| Part Number | D38999 26WH35PB |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 301730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26WH35PB |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26WH35PB |
|---|---|
| Shell Size / Insert Arrangement | 23-35 |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Termination Method | Crimp |
| Contact Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Gender | PL |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 30 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contacts Classification | 100Signal |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Diameter | 44.9 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26WH35PB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-20-91SA(SC)(005).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Jam Nut 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24WC35PN.pdf |
|
TE Connectivity | CONN D38999 CIRC SKT 6 POS CRMP ST CBL MNT 6TERM Download PDF datasheet for D38999 26JA35SN-LC.pdf |
|
Amphenol | AHLHV7R71FCXFG50L0000 BYD HV CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 5 POS Crimp ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WD5PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 100 POS Crimp ST Flange Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FH35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 13 POS Crimp ST Jam Nut 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS74-37-27PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 8 POS Crimp ST Flange Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 2102343-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MA35SN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPDBAS78-19-0PNA5619 PLUG WITH HEAVY DUTY - |