| Part Number | CA06R10SL-4S-A206 |
|---|---|
| Manufacturer | ITT Interconnect Solutions |
| Quantity in stock | 183500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-5015 Circular SKT 2 POS Solder ST Cable Mount 2 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CA06R10SL-4S-A206 |
| Datasheet download |
| Part Number | CA06R10SL-4S-A206 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Strain Relief | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 57.15 x 28.58 mm |
| Contact Plating | Silver |
| Contacts Classification | 2Signal |
| Contact Gender | SKT |
| Lead Finish | Tin |
| Shell Size / Insert Arrangement | 10SL-4 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | PL |
| Product Depth | 28.58 mm |
| Product Diameter | 24.61 mm |
| Product Length | 57.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-CA06R10SL-4S-A206 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN Crimp ST Cable Mount -888 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS26F23-68PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 37 POS Crimp ST Flange Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MD35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular M 13 POS Crimp ST Cable Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MB35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 4 POS Crimp ST Flange Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WC4PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PL 5 POS ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for C016 20E004 800 2.pdf |
|
Amphenol | MINI DIN CONNECTORS G18 SERIES - |
|
Molex | Conn Circular PIN 8 POS Crimp ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120234-0007.pdf |
|
TE Connectivity | DBAS CONNECTORS ZPF000000000001192 - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 10 POS Crimp ST Cable Mount 10 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC98SN.pdf |
|
Molex | Conn Circular SKT 8 POS Solder ST Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120341-0075.pdf |