| Part Number | DTS20W15-35MN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 329770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 37 POS Solder ST Flange Mount 37 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DTS20W15-35MN |
| Datasheet download |
| Part Number | DTS20W15-35MN |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Flange Mount |
| Product Dimensions | 31 x 31.5 x 31 |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Termination Method | Solder |
| Contacts Classification | 37Signal |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Gender | SKT |
| Pin Count | 37 |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Shell Size / Insert Arrangement | 15-35 |
| Strain Relief | No |
| Product Depth | 31.5 mm |
| Product Height | 31 mm |
| Product Length | 31 mm |
| Replacement Part Number | PART-DTS20W15-35MN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Circular PIN 12 POS ST Panel Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MA1LAE1200.pdf |
|
Amphenol | CONN BACK RECP 12R 60P V - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG11SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN RCP 6 POS Solder RA Thru-Hole 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749180-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 79 POS Crimp ST Cable Mount 79 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MG35SN.pdf |
|
Molex | Conn Mini-C F 3 POS ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1300170004.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-18-8PE(SC).pdf |
|
Molex | MC 2P FP 3' 16 2 PVC Download PDF datasheet for 1300060088.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 128 POS ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 100 POS Crimp ST Flange Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FH35SN.pdf |