| Part Number | DTS24W17-35MN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 166270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 55 POS Solder ST Jam Nut 55 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DTS24W17-35MN |
| Datasheet download |
| Part Number | DTS24W17-35MN |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Shell Size / Insert Arrangement | 17-35 |
| Contact Gender | SKT |
| Pin Count | 55 |
| Strain Relief | No |
| Contact Plating | Gold |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Contacts Classification | 55Signal |
| Product Dimensions | 41.3 x 32.5 x 41.3 |
| Mounting | Jam Nut |
| Lead Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Product Depth | 32.5 mm |
| Product Height | 41.3 mm |
| Product Length | 41.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-DTS24W17-35MN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 13 POS Crimp ST Cable Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WB35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular M 6 Screw ST Panel Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for CPP32EA19-6BPN090.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-18-8PA(SC).pdf |
|
Molex | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold Download PDF datasheet for 73403-6801.pdf |
|
Amphenol | - - |
|
Amphenol | Conn Circular RCP 5 POS ST Panel Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for C016 20P004 800 2.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JJ61PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JJ61PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26JC35SN.pdf |
|
Molex | Conn M12 Circular F 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 130299-0100.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FH35PA.pdf |