| Part Number | D38999 26FD18SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 377480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 18 POS Crimp ST Cable Mount 18 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26FD18SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26FD18SN |
|---|---|
| Termination Method | Crimp |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Contact Gender | SKT |
| Contacts Classification | 18Signal |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Strain Relief | No |
| Gender | PL |
| Shell Size / Insert Arrangement | 15-18 |
| Maximum Voltage Rating | |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Contacts | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Drawing_URL | |
| Product Diameter | 32.48 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26FD18SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
CA3100E18-1S-B-F80-05-A176-A232 ITT Interconnect Solutions |
CANCA3100E18-1S-B-F80-05-A176-A232 CONN Download PDF datasheet for CA3100E18-1S-B-F80-05-A176-A232.pdf |
|
Amphenol | QSFP TO 4X SFP+ PASSIVE COPPER SPLITTER 2 METER CABLE - |
|
Elektron Technology | CONN RCPT 25POS PNL MNT PCB SKT Download PDF datasheet for PX0707 S 25.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Jam Nut 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24WC35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 41 POS Crimp ST Flange Mount 41 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W20-41P.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for BD-03BFFA-LL7001.pdf |
|
Switchcraft | Conn Circular PIN 12Signal POS Solder Cup ST Panel Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for SF4282-12EPG-3ES.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MC35SA.pdf |
|
Molex | FEMALE M12 12 PIN, REAR PANEL MOUNT WITH 3-4MM PCB PINS - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 61 POS Crimp ST Cable Mount 61 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ61PN.pdf |