| Part Number | D38999 20WE35PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 216570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20WE35PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20WE35PN |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 33.65 x 33.29 x 33.29 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Termination Method | Crimp |
| Contact Gender | PIN |
| Gender | RCP |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Drawing_URL | |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Maximum Voltage Rating | |
| Shell Size / Insert Arrangement | 17-35 |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Mounting | Flange Mount |
| Strain Relief | No |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Contacts | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contacts Classification | 55Signal |
| Product Depth | 33.29 mm |
| Product Height | 33.29 mm |
| Product Length | 33.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20WE35PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WA35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shielded Miniature Circular DIN F 6 POS Solder RA Thru-Hole 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749265-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS Crimp ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG11SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 128 POS ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35SN.pdf |
|
ITT Interconnect Solutions | UNIVERSAL CONTACT 0.9MM - |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-20-91SB(SC)(005).pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-18-8SB(50).pdf |
|
ITT Interconnect Solutions | Conn MIL-C-5015 Circular SKT 2 POS Solder ST Cable Mount 2 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for CA06R10SL-4S-A206.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-20-91SA(SC)(005).pdf |
|
Amphenol | Conn MIL-C-26482 Circular SKT 4 POS Solder ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PT06E-12-4S(SR).pdf |