| Part Number | DTS20W17-35MN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 853040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 55 POS Solder ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DTS20W17-35MN |
| Datasheet download |
| Part Number | DTS20W17-35MN |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Shell Size / Insert Arrangement | 17-35 |
| Contact Gender | SKT |
| Pin Count | 55 |
| Body Orientation | Straight |
| Strain Relief | No |
| Gender | RCP |
| Product Dimensions | 33.3 x 31.5 x 33.3 |
| Contact Plating | Gold |
| Contacts Classification | 55Signal |
| Lead Finish | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Mounting | Flange Mount |
| Product Depth | 31.5 mm |
| Product Height | 33.3 mm |
| Product Length | 33.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-DTS20W17-35MN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JC35PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JC35PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Flange Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MC35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 128 POS ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Jam Nut 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FC35SN.pdf |
|
Molex | Conn Mini-C F 3 POS ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1300170004.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JB5PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JB5PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 39 POS Crimp ST Jam Nut 39 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS24F21-39PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular SKT 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W22-55S.pdf |
|
Molex | Conn Housing PL 9 POS 1.25mm ST Cable Mount Poly Bag Download PDF datasheet for 502380-0901.pdf |
|
Switchcraft | Conn Circular SKT 8 POS Solder Cup ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 6282-8SG-522.pdf |