| Part Number | MS3470W12-10P |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 497390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 10 POS Crimp ST Flange Mount 10 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MS3470W12-10P |
| Datasheet download |
| Part Number | MS3470W12-10P |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contacts Classification | 10Signal |
| Product Dimensions | 35.65 x 26.55 x 26.55 mm |
| Shell Size / Insert Arrangement | 12-10 |
| Mounting | Flange Mount |
| Strain Relief | No |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 200 °C |
| Contact Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Crimp |
| Product Depth | 26.55 mm |
| Product Height | 26.55 mm |
| Product Length | 35.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-MS3470W12-10P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Miniature Cylindrical SKT 8 POS Solder ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PT06E-12-8S.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 29 POS Crimp ST Cable Mount 29 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ29SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shielded Miniature Circular DIN RCP 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749268-1.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JD19PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular SKT 41 POS Crimp ST Flange Mount 41 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W20-41S.pdf |
|
TE Connectivity | CONN MIL-DTL-26482 CIRC SKT 3 POS CRMP ST CBL MNT 3TERM Download PDF datasheet for MS3476W8-98S-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS Crimp ST Cable Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WF11SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 79 POS Crimp ST Flange Mount 79 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MG35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WE06SA.pdf |
|
Molex | Conn M12 Circular M 12 POS Solder ST Panel Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120143-0031.pdf |