| Part Number | DTS24F21-39PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 555650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 39 POS Crimp ST Jam Nut 39 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DTS24F21-39PN |
| Datasheet download |
| Part Number | DTS24F21-39PN |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contacts Classification | (2/37)Signal |
| Operating Temperature | -65 to 200 °C |
| Product Dimensions | 32.5 x 49.2 x 49.2 mm |
| Strain Relief | No |
| Shell Size / Insert Arrangement | 21-39 |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Crimp |
| Mounting | Jam Nut |
| Gender | RCP |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Gender | PIN |
| Product Depth | 49.2 mm |
| Product Diameter | 52.4 mm |
| Product Height | 49.2 mm |
| Product Length | 32.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-DTS24F21-39PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W22-55P.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 11 POS Crimp ST Cable Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FF11PN.pdf |
|
Molex | Conn Circular M 8 POS Solder Cup ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 173250-0810.pdf |
|
TE Connectivity | Conn, Circular, Sq Flange Mount, Hermetic, Shell Size 24, 61 Terminal, Male Download PDF datasheet for FDBA50H24-61PX-K-C276.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular M 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS20W9-35PN-181.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 30 POS Crimp ST Cable Mount 30 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 31WE20PN6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 11 POS Crimp ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WF11PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 128 POS Solder ST Flange Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS20W25-35MN.pdf |
|
Amphenol | Conn Subminiature Cylindrical PIN 3 POS Crimp ST Box Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS27508E8B98P.pdf |
|
Amphenol | GASKET, FLAT ELECTRICAL CONN - |