| Part Number | MS3470W14-19P |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 263670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 19 POS Crimp ST Flange Mount 19 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MS3470W14-19P |
| Datasheet download |
| Part Number | MS3470W14-19P |
|---|---|
| Strain Relief | No |
| Operating Temperature | -55 to 200 °C |
| Mounting | Flange Mount |
| Rad Hard | No |
| Contact Gender | PIN |
| Product Dimensions | 35.65 x 28.95 x 28.95 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Shell Size / Insert Arrangement | 14-19 |
| Contacts Classification | 19Signal |
| Termination Method | Crimp |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 28.95 mm |
| Product Height | 28.95 mm |
| Product Length | 35.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-MS3470W14-19P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 5 POS Crimp ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port - |
|
TE Connectivity | AMPYACT26JE35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn Circular M 8 POS Crimp ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5-2271110-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Flange Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MC35SN.pdf |
|
Molex | MC 2P FP 3' 16 2 PVC Download PDF datasheet for 1300060088.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 11 POS Crimp ST Jam Nut 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS 74-19-2 PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Flange Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MC35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 32 POS Crimp ST Box Mount 32 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 951-02 R 18-32 S 50.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular F 8 POS ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 2102352-1.pdf |