| Part Number | 5-5179009-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 818870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-5179009-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-5179009-4 |
|---|---|
| Family Name | Free Height (FH) Board-to-Board Connectors |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Number of Rows | 2 |
| Maximum Voltage Rating | 100 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Current Rating | 0.5/Contact |
| Type | Fine Pitch Connector |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.8 mm |
| Product Dimensions | 45.8 x 6.8 x 7.75 mm |
| Housing Color | Natural |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Contact Resistance | 30 |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 7.75 mm |
| Product Length | 45.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-5179009-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | EP2.5 SHROUDED HDR ASSY 5P VER Download PDF datasheet for 1969730-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Backplane RCP 24 POS 2mm Press Fit RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5536511-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 87409-110TRLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022041021.pdf |
|
Samtec | Conn Micro Terminal M 200 POS 0.8mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for ZA8-20-2-1.00-Z-10.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-173145-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | 563-56CF-3 PAIR RAH VS2 Download PDF datasheet for 10124408-112LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | 574-5MBF-SAS RECEPTACLE VERT 12GB S Download PDF datasheet for 10125550-001C-TRLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE630124D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 60 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 104068-6.pdf |