| Part Number | 966067-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 161630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Tubular 18AWG 14mm 3.3mm Galvanic Tin Bulk |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 966067-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 966067-5 |
|---|---|
| Family Name | Terminals & Splices |
| Body Material | Copper |
| Rad Hard | No |
| Wire Size | 18 AWG |
| Product Dimensions | 14 x 3.3 mm |
| Type | Tubular |
| Plating | Galvanic Tin |
| Product Depth | 3.3 mm |
| Product Length | 14 mm |
| Replacement Part Number | PART-966067-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 22-26AWG F 14mm 3.7mm Tin Strip Download PDF datasheet for 160772-3.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG 5.59mm 3.94mm Tin Strip Download PDF datasheet for 3-770565-1.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 10-13.5AWG 6.73mm 6.02mm Tin Strip Download PDF datasheet for 62309-2.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 27.71mm 9.78mm Electro-Tin Tape Mounted Download PDF datasheet for 0190730172.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 10-22AWG 66.68mm 10.39mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 1-321235-1.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal (14-16)AWG (18-22)AWG 32.13mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 327583.pdf |
|
TE Connectivity | Spade Tongue Terminal 20-24AWG 14.99mm 6.35mm Tin Strip Download PDF datasheet for 60445-2.pdf |
|
TE Connectivity | Contact PIN Crimp ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 2-962841-1.pdf |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 10-12AWG F 16.93mm 17.2mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 0190070040.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 10-14AWG RCP 19.17mm 7.62mm Strip Download PDF datasheet for 60635-3.pdf |