| Part Number | D38999 20FJ61PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 333050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 61 POS Crimp ST Flange Mount 61 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20FJ61PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20FJ61PN |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Flange Mount |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Contacts | 30 |
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Contacts Classification | 61Signal |
| Product Dimensions | 33.65 x 45.99 x 45.99 mm |
| Contact Gender | PIN |
| Shell Size / Insert Arrangement | 25-61 |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Crimp |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 45.99 mm |
| Product Height | 45.99 mm |
| Product Length | 33.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20FJ61PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Sensor Connector F 4 POS Solder Cup ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1838274-2.pdf |
|
TE Connectivity | CIRCULAR CONNECTORS Download PDF datasheet for D38999 20MC35SA.pdf |
|
Bulgin | PCB REAR PANEL MOUNTING CONNECTOR - 3 PO Download PDF datasheet for PX0413 03P PC.pdf |
|
Amphenol | QSFP TO 4X SFP+ PASSIVE COPPER SPLITTER 3 METER CABLE - |
|
Molex | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold Download PDF datasheet for 73403-6804.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JD19PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
CA3100E18-1S-B-F80-05-A176-A232 ITT Interconnect Solutions |
CANCA3100E18-1S-B-F80-05-A176-A232 CONN Download PDF datasheet for CA3100E18-1S-B-F80-05-A176-A232.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-20-91SA(SC)(005).pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 32 POS Crimp ST Box Mount 32 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 951-02 R 18-32 S 50.pdf |
|
Elektron Technology | Conn Buccaneer PIN 25 POS Solder ST Panel Mount 25 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PX0707 P 25.pdf |