| Part Number | D38999 20WF35SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 497850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 66 POS Crimp ST Flange Mount 66 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20WF35SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20WF35SN |
|---|---|
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 30 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Flange Mount |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Contact Gender | SKT |
| Strain Relief | No |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 33.65 x 36.49 x 36.49 mm |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Crimp |
| Shell Size / Insert Arrangement | 19-35 |
| Contacts Classification | 66Signal |
| Product Depth | 36.49 mm |
| Product Height | 36.49 mm |
| Product Length | 33.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20WF35SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 13 POS Crimp ST Cable Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26JB35SC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 12 POS Crimp ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS76-19-12SN059.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JJ61PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JJ61PN-LC.pdf |
|
Amphenol | CBM06E-10-2S BYD#10238397-00 - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS Crimp ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG11SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shielded Circular DIN F 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5212047-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN Crimp ST Cable Mount -888 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS26F23-68PN.pdf |
|
ITT Interconnect Solutions | Conn MIL-C-5015 Circular PIN 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for CA3106E16-10P-B-F80.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 11 POS Crimp ST Jam Nut 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS 74-19-2 PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN SKT 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749181-1.pdf |