| Part Number | D38999 26WD18PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 220660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Cable Mount 18 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26WD18PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26WD18PN |
|---|---|
| Contacts Classification | 18Signal |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | PL |
| Shell Size / Insert Arrangement | 15-18 |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Drawing_URL | |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Contacts | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Terminals | 30 |
| Body Orientation | Straight |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Crimp |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Gender | PIN |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Product Diameter | 32.48 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26WD18PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 61 POS Crimp ST Cable Mount 61 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ61SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26JC35SN.pdf |
|
Molex | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold Download PDF datasheet for 73403-6802.pdf |
|
TE Connectivity | CONN MIL-DTL-26482 CIRC SKT 6 POS CRMP ST CBL MNT 6TERM Download PDF datasheet for MS3476W10-6S-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 7 POS ST Cable Mount 7 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 293721-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 12 POS Crimp ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WD97PN.pdf |
|
TE Connectivity | CIRCULAR CONNECTORS Download PDF datasheet for D38999 26MF35PA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 128 POS Crimp ST Flange Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FJ35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG11SN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JH35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |