| Part Number | ADC082S051CIMM NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 711630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 500ksps 8-bit Serial 8-Pin MSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC082S051CIMM NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC082S051CIMM NOPB |
|---|---|
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| No Missing Codes | 8 Bit |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Signal to Noise Ratio | 49.5 dB |
| Voltage Supply Source | Single |
| Integral Nonlinearity Error | -0.3/0.4 LSB |
| Architecture | SAR |
| Voltage Reference | Supply |
| Input Voltage | 5.25 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Differential Nonlinearity | ±0.3 LSB |
| Number of ADCs | 1 |
| Full Scale Error | ±0.7 LSB |
| Digital Supply Support | No |
| Resolution | 8 Bit |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Supplier Package | MSOP |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| Sample and Hold | Yes |
| MSL Level | 1 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Differential Input | No |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 8MSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADC082S051CIMM NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 30-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7951SBDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Delta-Sigma 144ksps 24-bit Serial 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS1278IPAPT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 125Msps 11-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS62C15IRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TLC2543IDBR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX11644EUA+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 110ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1270BCAI+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11602EEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 8-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC081C027CIMKX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC108S052CIMTX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 35Msps 8-bit Parallel 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV5535IPWR.pdf |