| Part Number | ADC0838CCWMX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 749890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 31ksps 8-bit Serial 20-Pin SOIC W T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC0838CCWMX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC0838CCWMX NOPB |
|---|---|
| Supplier Package | SOIC W |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Single Supply Voltage | 6.3 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Analog Inputs | 8/4|4/2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Input Voltage | 5 V |
| Sampling Rate | 31 ksps |
| Resolution | 8 Bit |
| Sample and Hold | No |
| Typical Power Dissipation | 15 mW |
| Voltage Reference | External |
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Product Dimensions | 12.8 x 7.47 x 2.34 mm |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential|Differential |
| Architecture | SAR |
| Digital Supply Support | No |
| Digital Interface Type | Serial (Microwire) |
| Package | 20SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-ADC0838CCWMX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 8-bit Serial 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ADS7888SDCKR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1110A0IDBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX11647EUA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 70ksps 8-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7830IPWRG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 16-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8343EB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC1543IDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 80sps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1232IPW.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1227BEEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 22ksps 8-bit Serial 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC0832IP.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 3.84ksps 16-bit Serial 24-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5533-ASZ.pdf |