| Part Number | ADS1114IDGST |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 615940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1114IDGST |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1114IDGST |
|---|---|
| Input Voltage | ±4.096 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Full Scale Error | 0.15 % of FSR |
| Number of Analog Inputs | 2|1 |
| Typical Power Dissipation | 0.9 mW |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Number of ADCs | 1 |
| Supplier Package | VSSOP |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Sample and Hold | No |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Input Type | Voltage |
| Differential Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 1.02 mm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Sampling Rate | 860 sps |
| Resolution | 16 Bit |
| Pin Count | 10 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2 V |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Single-Ended Input | Yes |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Digital Supply Support | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Integral Nonlinearity Error | 1 LSB |
| MSL Level | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Package | 10VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADS1114IDGST |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7841EB 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLV1572ID.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 2ksps 16-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1120IPW.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 3.84ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5532-ASZ.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 22.3ksps 12-bit Serial 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP3221A5T-I OT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7844N 1K.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 200ksps 14-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1067BCEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 153ksps 8-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC08832IMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 40-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for ADC0817CCN NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 80sps 20-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1230IPWR.pdf |