| Part Number | ADC12D040CIVS NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 274150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Dual Pipelined 40Msps 12-bit Parallel 64-Pin TQFP Tray |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC12D040CIVS NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC12D040CIVS NOPB |
|---|---|
| MSL Level | 3 |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Single-Ended Input | Yes |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Sample and Hold | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Signal to Noise Ratio | 69 dB |
| Architecture | Pipelined |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Sampling Rate | 40 Msps |
| Resolution | 12 Bit |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 64 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Input Voltage | 4 V |
| Digital Supply Support | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Differential Input | Yes |
| Number of ADCs | 2 |
| Full Scale Error | -2.7/4 % of FSR |
| Supplier Package | TQFP |
| Package | 64TQFP |
| Replacement Part Number | PART-ADC12D040CIVS NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 4ksps 31-bit Serial 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1282IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 20-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1229BCEP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7841EB 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8327IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Parallel 28-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MAX197AEWI+T.pdf |
|
Maxim Integrated | SERIAL OUTPUT, 5.6\u00b5S, 12-BIT ADC WITH REFERENCE - |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7866IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8509IDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 125Msps 14-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS4245IRGCT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1231BEEG+.pdf |